Informace o nás

Jsme jezdecký klub působící už téměř 50 let. Zabýváme se chovem koní, sportovním i rekreačním ježděním, výchovou mladých jezdců a pořádáním jezdeckých závodů a soutěží. V současné době pečujeme o čtyři klubové koně, ve stáji s nimi je dalších šest soukromých koní, kteří patří našim členům. K dispozici máme venkovní pískovou jízdárnu s kruhovkou a v zimě využíváme krytou halu. Naším členem se může stát každý, kdo má zájem o to naučit se jezdit na koni, pečovat o něj a nebojí se práce. 

Historie

V Havlíčkově Brodě bývala v šedesátých letech stanice chovných hřebců. V roce 1967 byli hřebci přemístěni na školní statek tehdejší zemědělské školy a byl zde založen jezdecký kroužek. Jeho vedoucím a cvičitelem byl od počátku vedoucí stanice Karel Vodvárka, který vede výcvik v klubu dodnes. Prvními členy klubu byli tehdejší studenti Střední zemědělské technické školy Ivo Exnar, Josef Schwarz, Jana Pavlíčková, Sylva Koniasová, Miroslav Sviták, jaroslav Kubát, Ivana Trnková, Ladislav Jurek a další. V té době začal také v jezdeckém kroužku pracovat ing. Jan Schwarz, který jej vede dodnes.  Výcvik byl zpočátku „rozpačitý“ a probíhal na tažných koních. Impulsem pro rozvoj klubu bylo založení Juveny v roce 1968. Juvena bylo sdružení vesnických jezdeckých klubů. V té době byly vydány metodické pokyny pro jezdecký výcvik a zaveden řád do výcviku jezdců. Počet zájemců o jezdecký sport se významně zvýšil. Do klubu byli nakoupeni sportovní koně a začala intenzivní příprava na první veřejné jezdecké závody. Prvními sportovními koňmi byli klisny Farma, Jana a Grácie.
Sportovní premiéru měl brodský klub v roce 1969 v Pelhřimově. Hned v následujícím roce uspořádal klub závody vlastní. Závody se konaly (a dodnes konají) na jezdeckém závodišti u přehrady na Žabinci. Klub zde dostal k dispozici podmáčený pozemek, kteří členové vlastnoručně kopanými melioracemi odvodnili a vzniklo tak příjemné kolbiště, které slouží dodnes. Sedmdesátá léta byla dobou sportovních úspěchů. Členové  měli k dispozici pět sportovních koní a dosahovali s nimi vynikajících výsledků jak na zemědělské olympiádě, tak v kvalifikacích i na finále Zlaté podkovy Zemědělských novin (Zlatá podkova je dnes již tradiční celostátní soutěž v jezdecké všestrannosti, která má několik kvalifikací a končí vždy velkým finále v Humpolci).
      
 
V osmdesátých a devadesátých letech zazářila na českém parkurovém nebi havlíčkobrodská dvojice Vodvárka - Uličnice. Klisnu Uličnici jsme získali v roce 1984 původně pro kočárové soutěže. Brzy však prokázala nevšední skokové schopností a tak ji začal systematicky připravovat sám trenér K. Vodvárka. Postupně se dostali do parkurové špičky, o čemž svědčí jejich členství ve vítězném družstvu Výchočeského kraje na mistrovství České republiky a 3. místo na mistrovství Československa. V té době byli dvakrát vysláni i na reprezentační výjezd do Německa. Ve stejné době se členové klubu začali úspěšně prezentovat na vozatajských soutěžích. Populární byla dvojice zesnulý MVDr. Mirek Štursa a ing. Ivo Exnar, který se stal v jednospřeží mistrem republiky.
Po roce 2000 a zavedení oboru Chov koní a jezdectví na brodské zemědělské škole byl rozšířen stav koní až na 20 a výuku vedla ing. Olga Kubátová. Po zrušení brodské zemědělky byli koně určení k výuce studentů přesunuti do Humpolce a klub odkoupil některé koně a pokračoval v činnosti jako zájmové sdružení s klubovými a soukromými koňmi. 
                                               
 

 

KAREL VODVÁRKA 70

Karel Vodvárka absolvoval na počátku šedesátých let učiliště v Kladrubech a po vojně pracoval v hřebčinci Nemošice. Dostal se tak v té době do připouštěcí stanice v Havlíčkově Brodě ,,U Panských´´ a později se se svými hřebci přesunul na bývalý školní statek v Havířské ulici. Po vybudování nového školního statku se přesunul tam a zde byl také založen jezdecký kroužek. Zde Karel působí jako ošetřovatel a cvičitel s krátkou přestávkou dodnes. Aktivity kroužku se postupně rozšiřovaly a byly pořádány jezdecké závody nejprve vedle Pražské ulice proti hřbitovu, u letiště, a po vybudování nové školní budovy i na hřišti před internátem.

Největší úspěchy ve své jezdecké činnosti získal po zahájení Zlaté Podkovy v Humpolci a před tím v kvalifikacích. Po zakoupení klisny Uličnice dokázal využívat její její vynikající skokové schopnosti a zazářil na parkurech nejen v Praze a po republice, ale reprezentoval i v Rakousku a Německu.

V jezdeckém kroužku vyučoval snad stovky mladých jezdců. Je nám potěšením, že můžeme oslavit jeho sedmdesátiny stále u koní v Havlíčkově Brodě.